סליחה, אני רק שאלה

תכף הוא מגיע. היום הנורא בשנה. היום שבו אלוהים שם אותנו על כף המאזניים ושוקל. או ככה לפחות אומרים. עקרונית, אם אעלה על מאזניים הם ישברו אבל למה לדקדק. לא יודעת אם זה אמיתי. אם יש אלוהים בשמים. אם הוא עוסק בחשבונאות או  מסתכל מרחוק על היצורים המסכנים בחיפוש אחר רגשי הקלה קטנים שהם קוראים להם אושר. אולי הוא פשוט חובב ריאליטי? אולי אנחנו פשוט הצגה בשבילו? ומה אם הוא בכלל לא קיים ואנחנו נטושים פה לבד ללא מוצא? מריר משהו, אבל אני חושבת שלגמרי במקום מצידי להעלות את השאלה – על מה אנחנו נשפטים? מהי הפארסה הזו הנקראת חיים? יום כיפור נשמע מפחיד שלרגע אנחנו שוכחים שהקיום הכי אומלל הם החיים על פני האדמה. נכון?

כשאני מסתכלת מסביבי, על שאר הטבע, באמת שלא מבינה. בטבע הכל נראה שלם. אם החיים הם באמת רק תחרות הישרדות אכזרית איך זה שבעלי החיים נראים מאושרים? והכל כל כך יפיפה? למה יש בטבע הרגשה כל כך טובה? ולמה בתוכי נטועה הרגשה מציקה שאנחנו מפספסים את כל הכוונה?

כשהיינו בהסגר, המסך טיפה זז והצלחנו לראות דברים אחרים למשל בעלי חיים שבאו לשחק איתנו בחצר. נהרות שטיהרו את עצמם בעצמם ועוד הרבה תופעות מדהימות. מאז יש בי מחשבה שאפשר אחרת. שאולי יש קיום אחר. אבל איך? למה אנחנו בני האדם לא מוזמנים לחגיגה?

איך שהסגר הופסק, כולם יצאו החוצה וכל הפלא נעלם. לכלכנו והרסנו בחדווה כל רצועת טבע, חידשנו את הזיהום ובעיקר חזרנו ביתר שאת לכל הוויכוחים, הזעם והשנאה. כן. אפשר להגיד בעצם שקיבלתי כבר את התשובה. אנחנו הגורם שמוציא את כל הטבע מאיזון! אנחנו האויבים של עצמנו. או יותר נכון, הטבע האנושי שלנו. לא מפליא בכלל שקיבלנו קורונה וכל שאר המכות שבדרך, חלילה. הטבע האנושי חייב להתאזן או שיביא את כולנו לאבדון. 

ובכל זאת, שואלת – אנחנו בראנו את עצמנו כאלה? על מה אני צריכה לבקש סליחה? זו התוכנה ששמת בתוכי, אמא טבע יקרה. הסליחה היא על שאנחנו לא קולטים שכל הרוע בעולם בא מהטבע האנושי עצמו. הסליחה היא שאנחנו לא מנצלים את כל המצב לשינוי לטובה. למה הקורונה לא גורמת לנו להתקרב יותר אחד לשני? למה אנחנו יותר רעים ויותר מנוכרים במקום ההפך? 

יום כיפור הזה יהיה התחלה חדשה מבחינתי. אני אצרף את ליבי לכל שאר האנשים – הבודדים, הזקנים, החולים והסובלים – ואבקש שינוי. בבקשה אמא טבע יקרה, אבא שבשמים, המחשב הגדול של היקום, בבקשה תעזור לנו, כי רק את/ה יכול/ה לשנות אותנו! תעזור לנו להיות טובים יותר אחד לשני וטובים יותר לכל הסביבה. בשביל כל האנשים הסובלים, בשביל כל מערכת הטבע-סליחה.